Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/orceedu/public_html/radio/wp-content/themes/ken/framework/php/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 376

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/orceedu/public_html/radio/wp-content/themes/ken/framework/php/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 398

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/orceedu/public_html/radio/wp-content/themes/ken/framework/php/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 416

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/orceedu/public_html/radio/wp-content/themes/ken/framework/php/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 420

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/orceedu/public_html/radio/wp-content/themes/ken/framework/php/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 447

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/orceedu/public_html/radio/wp-content/themes/ken/framework/php/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 459

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/orceedu/public_html/radio/wp-content/themes/ken/framework/php/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 478

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/orceedu/public_html/radio/wp-content/themes/ken/framework/includes/minify/src/Minifier.php on line 227
Збогување со Maurice White | Radio Club 100

Збогување со Maurice White

Почетна / Вести / Збогување со Maurice White

Основачот на Earth, Wind & Fire, Maurice White, почина во Лос Анџелес, опкружен од семејството, на 74-годишна возраст. Неговото здравје во последните месеци беше влошено поради долгата битка со Паркинсоновата болест која го измачуваше од 90-тите и поради која се повлече од живите настапи во 1994.

Албумите на Earth, Wind & Fire се продадени во тираж од над 90 милиони примероци, а групата треба да биде одликувана со наградата за животно дело на Греми наградите кои ќе се одржат на 15 февруари. Групата е инагурирана во Рокенрол холот на славните во 2000.

White ја основа легендарната соул-фанк група во Чикаго кон крајот на 60-тите, заедно со своите браќа Verdine и Fred и беше главниот автор и продуцент на групата, а наедно пееше заедно со главниот вокал Philip Bailey. Меѓу големите хитови на Earth, Wind & Fire се вбројуваат “Shining Star,” “September” и “Boogie Wonderland.”

White има освоено 7 Греми награди, пишувал музика за филмови, а како продуцент соработувал со голем број звучни имиња како Chaka Khan, The Emotions и Barbra Streisand.

И ова може да ве интересира

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/orceedu/public_html/radio/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Оставете коментар

tfa_poster_wide_header-1536x864-959818851016[1]artworks-000141358519-tgb523-t500x500