Почина музичката икона – Prince

Почетна / Вести / Музички / Почина музичката икона – Prince

Prince, музичарот кој го дефинираше звукот на 80-тите со хитови како “Kiss” и “Purple Rain” и кој и се спротистави на музичката индустрија борејќи се за креативна слобода, почина во четвртокот.

57-годишниот музичар беше пронајден мртов во лифт на неговиот имот Пејсли парк во Минесота. Според локалната полиција, екипа на брзата помош се обидела да го реанимира, но безуспешно. Прогласен е за мртов 30 минути по пристигнувањето на повикот за помош. Ќе биде спроведена истрага и аутопсија за да се утврдат причините за смртта. Она што засега се знае е дека неодамна боледувал од грип.

Веста за неговата смрт предизвика голем излив на жалост на Интернет  – од неговите фанови, колеги, се до претседателот на САД.

Овој месец за Prince беше известено во повеќе наврати, но не поради неговата музика. Неговиот концерт во Фокс театарот во Џорџија беше откажан бидејќи не се чувствувал добро. Една недела подоцна се појави во Атланта за два концерти со времетраење од 80 минути, што е невообичаено кратка минутажа за него. Концертот, на кој ги изведуваше своите најголеми хитови му донесе извонредни критики, а пејачот потоа преку друштвените мрежи порача: “Трансформиран сум.“

Враќајќи се назад кон Минеаполис неговиот авион мораше принудно да се приземји по што беше одведен во болница во Молин, Илиноис, каде беше задржан кратко. Неговиот публицист потоа изјави дека Prince се чувствува добро и дека е во својот дом.

Во саботата настапи пред помала група свои фанови во Пејсли парк, гордо покажувајќи им го новото пурпурно јамаха пијано и гитара која била изработена специјално за него во Европа. Настапот, според музичкиот критичар Jon Beam требал да ги увери фановите и медиумите дека се е во ред со неговото здравје.

И ова може да ве интересира
Comments
  • Charlesdrala

    hOur company provides generic pharmacy. Visit our health contributing website in case you want to strengthen your health. Our company provides a wide variety of non prescription products. Take a look at our health website in case you want to look healthier. Our company provides healthcare products. Look at our health contributing website in case you want to improve your health. Our site offers a wide variety of non prescription drugs. Take a look at our health portal in case you want to to feel healthier with a help of health products. Our company offers supreme quality health and related products. Look at our health contributing site in case you want to improve your health. Our site offers a wide variety of non prescription drugs. Visit our health site in case you want to look better with a help general health products.
    Our company provides safe supplements. Look at our health contributing portal in case you want to feel healthier. Our company provides a wide variety of non prescription drugs. Look at our health portal in case you want to strengthen your health with a help of health products. Our company offers a wide variety of non prescription products. Visit our health portal in case you want to look better with a help of health products. Our company offers herb-based health products. Look at our health contributing website in case you want to look better. Our company provides a wide variety of non prescription drugs. Visit our health site in case you want to look healthier with a help of general health products.

Оставете коментар

1 Гала вечерTheRollingStones